Informace č.: 3 – 2022 (Novela 117/1995 Sb. + dýchací přístroje)

  • 10.01.2022

Vážení přátelé, MPSV ČR připravilo novelu zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Novela reaguje na zvyšování cen energií a navrhuje se zvýšit příspěvek na bydlení.

Zákon je předkládán v tzv. legislativní nouzi, to znamená, že k němu nebylo připomínkové řízení a v Poslanecké sněmovně bude projednán ve zrychleném čtení. To znamená, že možnost pozměňovacích návrhů je velmi omezená. V odkaze pod textem vám tento návrh posíláme.

Vážení přátelé, zjistili jsme však, že mezi osobami se zdravotním postižením žijí lidé, kteří jsou trvale odkázáni na různé přístroje, například dýchací, které musí používat prakticky po celé dny. Tyto přístroje jsou samozřejmě nepojeny na elektrickou energii. Tito lidé mají logicky podstatně vyšší výdaje na energie, které nejsou nijak zohledněny. Chceme se pokusit tento problém nějak řešit a případně navrhnout další novelu zákona o státní sociální podpoře, která by dokázala lidem trvalé závislých na elektrických přístrojích nějak pomoci. NRZP ČR však nemá vůbec zmapováno, o kolik lidí se jedná a jaké jsou zvýšené náklady na elektrickou energii. NRZP ČR nyní zjišťuje informace u firem, které dodávají dýchací přístroje, ale jsou možná i jiné přístroje, které lidé trvale potřebují. Budeme rádi, když se nám ozvete na adresu nrzpcr@nrzp.cz nebo můžete reagovat na facebookové stránce NRZP ČR, kde tato informace bude také umístěna.

Přeji vám všechno dobré.

S pozdravem

 

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR